Skip to Content
0
Former Member
May 16, 2012 at 07:43 PM

Inventory UoM and Item Cost.

33 Views

Hello Experts,

When entering an item that I buy by the 40lb pack and sell by the ounce.

The item has a purchase UOM of Lb and items per purchase units of 40.

It has a sales UOM of Oz and Items per sales unit of 1.

The item cost is $24.00 for the 40lb package.

When I purchase the item in a purchase order, the purchase cost is $960.00.

And when I sell it, it sell for $24.00 an ounce.

How can I fix this problem?

Thank You in advance.

Jose

SAP Business One 8.81 (8.81.317) PL:09